Głównej zawartości


Informujemy, iż w dniu 12 września 2016 roku zostało wszczęte postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę artykułów spożywczych - poczęstunku na zajęcia w ramach projektu "Program integracji społecznej i zawodowej w powiecie rybnickim" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

I. Nazwa oraz adres Zamawiającego

Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. 3 Maja 36 b, 44-230 Czerwionka-Leszczyny
tel. (32) 4312 039 fax. (32) 4312 039,
REGON: 003445719 NIP 642-26-46-897

II. Tryb udzielenia zamówienia:

Postępowanie prowadzone jest w ramach zasady rozeznania rynku, gdzie wartość zamówienia wynosi powyżej 20.000 zł netto, jednak nie przekracza kwoty określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 4 ust. 8 Prawa Zamówień Publicznych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo Zamówień Publicznych (t.j. Dz.U. z 2015, poz. 2164).

III. Opis przedmiotu zamówienia:

  1. Przedmiotem Zamówienia jest dostawa artykułów spożywczych - poczęstunku na zajęcia na potrzeby Zamawiającego w ramach projektu „Program integracji społecznej i zawodowej w powiecie rybnickim” realizowanego dla osi priorytetowej IX, działania 9.1, poddziadziała 9.1.6 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

  2. Wykonawca zobowiązany będzie do dostawy artykułów spożywczych - poczęstunku na zajęcia wg specyfikacji, która stanowi załącznik nr 2.

  3. Towar w momencie dostawy musi mieć termin przydatności do spożycia co najmniej 4 miesiące (dotyczy artykułów suchych, kaw, ciastek, herbat, cukier) oraz co najmniej 3 miesiące w przypadku mleka.
  4. Dostarczone produkty winny spełniać wymagania określone w obowiązujących przepisach prawa dotyczących produkcji i obrotu żywności, a w szczególności: Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
  5. Wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia Zamawiającemu artykułów żywnościowych dobrej jakości, w opakowaniach dopuszczonych do przechowywania i transportu żywności z uwzględnieniem rodzaju dostarczanych artykułów. Wykonawca zobowiązany jest dostarczyć produkty odpowiednim transportem zapewniającymi należyte zabezpieczenie jakościowe dostarczanego towaru przed czynnikami pogodowymi, uszkodzeniami itd.
  6. Do obowiązków Wykonawcy należeć będzie dostawa (transport), wniesienie artykułów spożywczych - poczęstunku na zajęcia do Klubu Integracji Społecznej, ul. Wolności 2a, II piętro, pokój nr 7, 44-230 Czerwionka-Leszczyny.

IV. Terminy wykonania zamówienia wg specyfikacji.

V. Warunki udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków.

Zamawiający nie precyzuje warunków udziału w postępowaniu.

VI. Opis sposobu obliczenia ceny

  1. Oferta musi zawierać wartość brutto przedmiotu zamówienia, zwaną dalej „łączną ceną brutto oferty” lub także „ceną”, tj. wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą Zamawiający będzie zobowiązany zapłacić Wykonawcy za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

  2. Cena podana w ofercie będzie obejmować całkowity koszt wykonania zamówienia oraz wszystkie koszty towarzyszące wykonaniu zamówienia, oraz wszelkie inne ewentualne obciążenia, w szczególności podatek VAT.

  3. Wykonawca określi cenę w złotych polskich z dokładnością do setnych części złotego.

  4. Jeżeli złożono ofertę, której wybór prowadziłby do powstania u Zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, Zamawiający w celu oceny takiej oferty dolicza do przedstawionej w niej ceny podatek od towarów i usług, który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z tymi przepisami. Wykonawca, składając ofertę, informuje Zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u Zamawiającego obowiązku podatkowego, wskazując nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do jego powstania, oraz wskazując ich wartość bez kwoty podatku.

  5. Zamawiający nie uzna za oczywistą pomyłkę i nie będzie poprawiał błędnie ustalonej stawki podatku VAT.

VII. Opis kryteriów, którymi Zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobu oceny ofert.

  1. Wybór najkorzystniejszej oferty dokonany zostanie na podstawie kryteriów wyboru określonych w ogłoszeniu o postępowaniu, to znaczy przy ocenie ofert zamawiający będzie się kierował następującymi kryteriami:








  2. W przypadku, gdy do postępowania złożona zostanie tylko jedna oferta niepodlegająca odrzuceniu, otrzyma ona maksymalną liczbę punktów, równą 100 pkt.
  3. W przypadku, gdy do postępowania złożone zostaną co najmniej dwie oferty niepodlegające odrzuceniu, punkty przyznane danej ofercie zostaną obliczone wg poniższego wzoru:

OLP = C

gdzie:

OLP – ogólna liczba punktów.
C – ilość punktów uzyskanych w kryterium „cena”.

  1. Zasady przydzielania punktów w kryterium Cena są następujące:

    A. Kryterium: Cena - C

  2. Punkty za cenę oblicza się przyjmując za podstawę najniższą cenę ofertową, przyznając jej maksymalną ilość punktów, tj. 100 pkt.

  3. Punkty dla pozostałych ofert oblicza się według wzoru:

            cena najniższa

            ----------------------   x  100 pkt   =  C (ilość punktów dla danej oferty)

            cena badanej oferty

VIII. Opis sposobu przygotowywania ofert

  1. Oferta powinna być przygotowana w formie pisemnej pod rygorem nieważności, w języku polskim.

  2. Każdy Wykonawca przedłoży tylko jedną ofertę, sam lub jako partner w konsorcjum. Wykonawca, który przedkłada lub partycypuje w więcej niż jednej ofercie spowoduje, że wszystkie oferty z udziałem tego wykonawcy zostaną odrzucone. Oferta winna zostać złożona na formularzu oferty, którego wzór określa załącznik nr 1. Do oferty należy dołączyć szczegółową kalkulację na druku specyfikacji - stanowiącej załącznik nr 2.

  3. Oferta musi być podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania Wykonawcy.

  4. Zamawiający zaleca aby ofertę podpisano zgodnie z zasadą reprezentacji wskazanymi we właściwym rejestrze.

  5. Zaleca się aby wszystkie kartki oferty były ponumerowane oraz zaparafowane lub podpisane przez osobę (osoby) upoważnione do reprezentowania Wykonawcy.

  6. Wszystkie dokumenty oraz oświadczenia sporządzone w językach obcych należy złożyć wraz z tłumaczeniami na język polski sporządzonymi przez tłumaczy przysięgłych.

  7. Zaleca się aby całość oferty była złożona w formie uniemożliwiającej jej przypadkowe zdekompletowanie.

  8. Poprawki dokonywane w ofercie muszą być jednoznaczne, czytelne i zrozumiałe oraz parafowane przez osobę/y podpisującą całą ofertę - w przeciwnym wypadku informacje poprawione, przekreślone lub nieczytelne będą traktowane jako brak odpowiedzi.

  9. Wykonawca poniesie wszelkie koszty związane z przygotowaniem i przedłożeniem oferty.

  10. Dokumenty składające się na ofertę mogą być złożone w formie oryginału lub kserokopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentacji Wykonawcy.

  11. Jeżeli Wykonawca zamierza zamieścić w ofercie informacje będące tajemnicą przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (jednolity tekst Dz. U. z 2003 roku Nr 153 poz. 1503 z późn. zm.) nie później niż w terminie składania ofert, musi zamieścić adnotację „Tajemnica przedsiębiorstwa” ze wskazaniem konkretnego punktu, którego dotyczy. Dodatkowo w spisie treści należy podać numery stron zawierające informacje objęte tajemnicą przedsiębiorstwa. Tajemnica przedsiębiorstwa nie obejmuje informacji powszechnie znanych lub tych, których treść każdy zainteresowany może legalnie poznać. W szczególności nie można zastrzec: nazwy i adresu Wykonawcy, informacji dotyczących ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności.

  12. Informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa Wykonawcy, powinny zostać przekazane w taki sposób, by Zamawiający mógł z łatwością określić zakres informacji objętych tajemnicą. Brak stosownego zastrzeżenia będzie traktowany jako jednoznaczny ze zgodą na włączenie całości przekazanych dokumentów i danych do dokumentacji postępowania oraz ich ujawnienie na zasadach określonych w ustawie.

IX. Miejsce oraz termin składania i otwarcia ofert.

Ofertę należy złożyć w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, ul. 3 Maja 36b, do 20.09.2016 r., do godz. 9.15. Sekretariat czynny w dniach: poniedziałek 7:00 -17.00, wtorek, środa, czwartek w godz. 7:00-15:30, piątek 7:00 – 14.00.

Otwarcie ofert nastąpi w siedzibie Zamawiającego w dniu 20.09.2016 r. o godz. 9.30, w pok. nr 4.

Oferta winna być złożona w zamkniętej kopercie i opatrzona nazwą oraz adresem Wykonawcy a także napisem: Dostawa artykułów spożywczych - poczęstunku na zajęcia  w ramach projektu „Program integracji społecznej i zawodowej w powiecie rybnickim” - Nie otwierać przed dniem 20.09.2016 r., godz. 9.30.

Oferta wraz z załącznikami musi być podpisana przez osobę (osoby) uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu wykonawcy.

X. Zakres wykluczenia.

Zamawiający nie może udzielać zamówienia podmiotom powiązanym z nim osobowo lub kapitałowo, z zastrzeżeniem przypadku, gdy pomimo wysłania zapytania ofertowego do co najmniej trzech potencjalnych Wykonawców Zamawiający nie otrzyma żadnej oferty. Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między Zamawiającym lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu Zamawiającego lub osobami wykonującymi w imieniu Zamawiającego czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedury wyboru Wykonawcy a Wykonawcą, polegające w szczególności na:

a. uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej;

b. posiadaniu co najmniej 10 % udziałów lub akcji;

c. pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika;

d. pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.*

XI. Informacje końcowe.

Zamawiający zastrzega sobie prawo unieważnienia postępowania bez podania przyczyny.

 

Do pobrania: