Głównej zawartości

Zima jest czasem szczególnie niebezpiecznym dla osób bezdomnych i ubogich, pamiętajmy, że cierpią także zwierzęta. Apelujemy o udzielanie pomocy potrzebującym.

Ofiarami mrozów każdej zimy są głównie bezdomni. W tym trudnym dla nich czasie, szukają schronienia w altankach, na terenie ogródków działkowych czy w pustostanach. Pomoc starają się im zapewnić pracownicy OPS-u oraz Straż Miejska. W czasie mrozów gminne służby sprawdzają miejsca prawdopodobnego przebywania bezdomnych i każdorazowo proponują przewiezienie do ośrodków, w których będzie można przetrwać najtrudniejsze dni. Ważne są również działania, które może podjąć każdy z nas. Apelujemy, aby w przypadku zauważenia osoby bezdomnej bądź nieporadnej życiowo, która może potrzebować pomocy, kontaktować się odpowiednimi służbami:

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach,
ul. 3 Maja 36B,
tel. 32 43 12 039

Komisariat Policji w Czerwionce-Leszczynach,
ul. 3 Maja 40,
tel. 32 43-91-710, 997
służby ratownicze 112

Straż Miejska w Czerwionce-Leszczynach,
ul. Parkowa 9,
tel. 32 43-11-928

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach pod numerem 987 uruchomiono infolinię dla osób bezdomnych. Dzwoniąc, można uzyskać informację na temat danych teleadresowych noclegowni, ogrzewalni oraz innych punktów pomocy doraźnej na terenie województwa śląskiego. Szczegółowe informacje dostępne są w wykazie na stronie ŚUW: http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-polityki-spolecznej/wykazy-i-rejestry Pod numer infolinii mogą dzwonić osoby bezdomne, potrzebujące pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania takich osób. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają wszystkich niezbędnych informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.

Pamiętajmy jednak, że zima może być niedogodnym czasem nie tylko dla ludzi - to także wyjątkowo trudny okres dla zwierząt. Cierpią bezpańskie psy i koty, ale również te zwierzęta, których właściciele niewystarczająco zadbali o ich potrzeby. Gminne służby co roku starają się pomagać prowadząc również m.in. akcje dokarmiania zwierząt, zabezpieczania ich przed mrozami, ważne są także działania edukacyjne.

Ustawa o ochronie zwierząt zobowiązuje właścicieli czworonogów do zapewnienia zwierzętom pomieszczenia chroniącego przed zimnem. Tymczasem, w okresie zimowym, gminne służby, a także organizacje i wolontariusze, działający na rzecz pomocy zwierzętom, przyjmują wiele zgłoszeń, które wskazują, że potrzeby zwierząt domowych są przez ludzi często bagatelizowane. Obrońcy praw zwierząt apelują, by podczas tak niesprzyjającej aury pomagać zwierzakom.

Ważne jest jedzenie, najlepiej podawać coś ciepłego i pamiętać o dostępie do ciepłej wody. Trzeba oczywiście odpowiednio zadbać o budy, należy je ocieplić, odizolować od zmarzniętego podłoża. Koniecznie należy pozbyć się metalowych łańcuchów i obroży, bo metal może przymarzać do szyi zwierzęcia” - wyliczają pracownicy gminnych służb.

I najważniejsze: jeśli znajdzie się cierpiące zwierzę, należy powiadomić odpowiednie służby, zwrócić uwagę właścicielowi. Takich sygnałów do gminnych służb dociera sporo, ale to i tak za mało, wiele zwierząt po prostu zamarza, bo nie może liczyć na pomoc. Nie bójmy się reagować i nie bądźmy obojętni - najczęściej los czworonogów w tym trudnym czasie zależy wyłącznie od nas.